jestem

Artykuł, który polecamy - " Wpływ zabaw manipulacyjnych i konstrukcyjnych z użyciem klocków na rozwój dziecka"

Wpływ zabaw manipulacyjnych i konstrukcyjnych

z użyciem klocków na rozwój dziecka

 

        

         Klocki są zabawką uniwersalną i uwielbianą przez dzieci od najmłodszych lat. Są idealne zarówno dla dziewczynek, jaki i dla chłopców. W początkowym okresie obcowanie z klockami polega na chwytaniu pojedynczych klocków i rzucaniu nimi
o podłogę – jest to naturalny etap w rozwoju. Dziecko uczy się poprzez manipulacje nie tylko przystosować swe ruchy do przedmiotu, ale aktywnie oddziaływać na te przedmioty. Po jakimś czasie dziecko będzie próbowało zbudować swoją pierwszą budowlę z zaledwie dwóch trzech klocków, a zanim rodzic się obejrzy maluch będzie tworzył coraz to bardziej skomplikowane konstrukcje.

         Zabawa klockami, nie tylko stanowi źródło rozrywki, ale jest przede wszystkim kluczowa dla rozwoju różnorodnych kompetencji. Z tego względu są świetną propozycją dla dzieci i warto je udostępniać  pozwalając w pełni wykorzystać beztroski czas zabaw, łącząc go z nauką.

         Możemy się spotkać z rozmaitymi rodzajami klocków, które łączą się na różne sposoby. Bardzo wartościowe są też tradycyjne klocki drewniane, z których już najmłodsze dzieci potrafią układać wieże, czyli najprostsze konstrukcje. Wybierając klocki należy dostosować je do wieku dziecka i kierować się zasadą: im prostsze tym lepiej rozwijają wyobraźnię. Budowanie z klocków pozwala na swobodną ekspresję dziecka, dlatego lepiej wybierać klocki, z których można stworzyć różne konstrukcje, a nie tylko odtworzyć wymyśloną przez producenta budowlę gdyż zestawy tematyczne zazwyczaj umożliwiają wykonanie jednej konstrukcji.

         Klocki sprawdzone przez pokolenia, posiadają szereg zalet. Warto więc zapoznać się z tym, jak  wpływają na rozwój dziecka.       

         [1] Zabawy manipulacyjne i konstrukcyjne z użyciem klocków rozwijają sprawność manualną, ale dotyczą nie tylko samej sfery ruchowej, jak to sugeruje nazwa tych zabaw. Obejmują też sferę poznawczą oraz emocjonalno-społeczną. Rozwijają  spostrzeżenia, koordynację wzrokową, wyobrażenia, myślenie, kreatywność, mowę, uwagę i pamięć.

[2]    Czego możesz nauczyć dziecko w czasie zabawy klockami:

Rozpoznawania kolorów

Rozpoznawania kształtów – świetne są do tego klocki drewniane

Klasyfikowania – mniejszy, większy

Działań na zbiorach

Liczenia

Relacji przestrzennych – nad, pod, prawo, lewo, obok

Przykłady zabaw z klockami

Pokazuj dziecku klocek i nazwij jego kolor – na początek wystarczą 2-3 klocki w jednolitych kolorach. Potem poproś dziecko by wskazało lub podało ci klocek określonego koloru.

Pokazuj dziecku klocki o określonych kształtach i nazywaj je, potem poproś by dziecko podało ci klocek określonego kształtu

Ustaw obok siebie dwie wieże, jedną z jednego klocka drogą z dwóch – wyjaśnij znaczenie mniejsze - większe

Twórz zbiory kilku elementowe – ucz dziecko pojęcia więcej - mniej

Ustaw kilka klocków i ucz liczenia

Poproś dziecko, aby z pudełka podało określoną liczbę klocków, klocki w danym kolorze czy o danym kształcie

Zbudujcie małe miasto z klocków i małym samochodzikiem przemierzajcie jego ulice tak by nie uszkodzić zabudowań

Możesz prosić dziecko o narysowanie zbudowanej konstrukcji.

 

         Zalety zabaw konstrukcyjnych

Klocki są bardzo przydatne począwszy od nabywania  podstawowej umiejętności rozpoznawania kolorów, aż po naukę matematyki. Jednak głównie u małych dzieci  rozwijają one wspomnianą sprawność manualną, a to szczególnie ważne w pierwszych latach ich życia, kiedy uczą się precyzji i koordynacji ruchowej. Manipulacja klockami bardzo pomaga w późniejszej nauce pisania, dzieci nie mają problemu z właściwym trzymaniem długopisu i kreśleniem liter czy rysowaniem. Tworzenie konstrukcji z różnych elementów rozwija wyobraźnię i kreatywność. Takie zabawy znakomicie rozbudzają pomysłowość. Samodzielna praca nad konstrukcją uczy koncentracji, skupienia i obserwacji. W późniejszych latach dochodzi do tego też nauka planowania kolejnych etapów budowli. Dziecko tworzy coś zupełnie nowego, jest tego sprawcą i może urzeczywistniać wytwory swojej wyobraźni - co daje bardzo wiele radości i satysfakcji, a wspólne budowanie z klocków z rodzicami czy innymi dziećmi uczy dzielenia się i współdziałania.

        

         Tak więc zabawy klockami mają same zalety. Niezwykle korzystnie wpływają na rozwój dzieci i są jednymi z najbardziej przez nie lubianymi. Zabawy z udziałem klocków wszelkiego rodzaju, doskonale sprawdzają się już u najmłodszych dzieci i ewoluują wraz z ich wiekiem. Z uwagi na ich ogromny wpływ na rozwój dziecka klocki należą do zabawek, których nie powinno się zastępować niczym innym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.osesek.pl/wychowanie-i-rozwoj-dziecka/rozwoj-dziecka/zabawa-a-rozwoj/1328-zabawa-klockami-ma-wiele-zalet.html

 

https://hitcena.pl/blog/jak-zabawa-klockami-wplywa-na-rozwoj-dziecka-korzysci-z-zabawy-klockami.html

 

 


 [1]HTML: <NOSCRIPT>

 [2]HTML: </NOSCRIPT>